Analytici portálu TRANSPAREX. zostavili rebríček Zodpovedných verejných obstarávateľov za rok 2022. Z celkového počtu 11 819 registrovaných verejných obstarávateľov na Slovensku hodnotili 4400 subjektov, ktoré minulý rok realizovali verejné obstarávania. Medzi nimi sú samosprávy miest a obcí, kraje, školy, nemocnice a zdravotnícke zariadenia a ďalšie inštitúcie vrátane ministerstiev a štátnych podnikov. TRANSPAREX. tento rok zaradil do hodnotenia aj kultúrne inštitúcie a organizácie sociálneho zabezpečenia.
„Aj tento rok sme sa chceli bližšie pozrieť na kvalitu a transparentnosť verejných obstarávaní na Slovensku. Hodnotenie Zodpovedný obstarávateľ sme udelili iba tým obstarávateľom, ktorí zrealizovali aspoň 10 tendrov,“ hovorí Matúš Džuppa, odborník na verejné obstarávanie a zakladateľ portálu TRANSPAREX. Analytici v jednotlivých kategóriách porovnávali, ktorá obec, mesto, škola či nemocnica si vedú v oblasti transparentnosti najlepšie.
V rebríčku vedú najmä organizácie štátu. Najlepšie sa umiestnila Kancelária ústavného súdu, Slovenská inovačná a energetická agentúra a prvú trojku uzatvára Ústav na výkon trestu v Košiciach. Medzi samosprávami majú prvenstvo obce Široké a Zákamenné, medzi mestami zasa Spišské Podhradie a Revúca. Spomedzi nemocníc sa na prvé priečky rebríčka dostali Vranovská nemocnica a Nemocnica s poliklinikou Trebišov. Medzi univerzitami je zodpovedným obstarávateľom Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach a z kultúrnych inštitúcií vedie Múzeum mesta Bratislava a Slovenské národné múzeum.
„Pozitívne hodnotím fakt, že na popredných miestach nášho rebríčka zodpovedných obstarávateľov sa umiestnili aj ministerstvá a štátne organizácie. Znamená to, že tieto inštitúcie dbajú na podporu hospodárskej súťaže. Ich verejných obstarávaní sa zúčastňuje veľa firiem, čo je dobré, pretože konkurencia vždy podporuje kvalitu a cenové úspory,“ konštatuje Matúš Džuppa.
TRANSPAREX. hodnotil jednotlivé subjekty na základe verejne dostupných dát. Pri zákazkách s nízkou hodnotou zaznamenal nárast konkurencie, čo je pozitívne. „Faktom však je, že existuje aj veľký počet zákaziek, o ktorých podnikatelia nevedia a tak sa ich nemôžu zúčastniť. Aj preto veríme, že pripravované zmeny zákona o verejnom obstarávaní prinesú viac transparentnosti do verejného obstarávania,“ dodáva.
Hodnotenie Verejný obstarávateľ 2022 zahŕňa iba verejne dostupné dáta, ktoré je možné spracovať. Zároveň hodnotí iba tie zákazky, pri ktorých sú k dispozícii kompletné dáta. TRANSPAREX. v rámci metodiky hodnotí 8 ukazovateľov. „Zaujíma nás dĺžka realizovanej zákazky, dosahované úspory, počet konkurentov, ale aj iné rizikové udalosti ako sú spoľahlivosť verejného obstarávateľa z pohľadu počtu zrušených zákaziek, rizikovosti dodávateľov z hľadiska dĺžky ich existencie pred vyhlásením súťaže alebo ich koncentrácie. V rebríčku nehodnotíme, čo subjekt obstarával a ani nerobíme hĺbkový audit jednotlivých obstarávateľov. Pri stovkách obstarávateľov nemáme šancu preverovať, či došlo k manipulácii v niektorých verejných obstarávaniach. Ak sa takéto porušenie u niektorých ocenených obstarávateľov preukáže, ocenenie Zodpovedný obstarávateľ subjektu odoberieme,“ upozorňuje Matúš Džuppa.
Nadpriemerné hodnotenie A+ získalo 236 verejných obstarávateľov. Oproti minulému roku sa tak počet obstarávateľov s podpriemerným hodnotením znížil.
„Výsledné hodnotenie môže každému pomôcť zamyslieť sa nad svojimi silnými a slabými stránkami v procese verejného obstarávania. Popri práci analytika sa venujem aj vzdelávaniu v oblasti verejného obstarávania a vnímam veľký záujem o zvyšovanie odbornej úrovne zamestnancov aj vo verejnej a štátnej správe. Verím, že v budúcnosti budeme môcť sledovať nárast počtu najlepšie hodnotených obstarávateľov,“ dodáva Matúš Džuppa.
Odborník na verejné obstarávanie zároveň poukazuje na fakt, že kým v roku 2021 verejní obstarávatelia zverejnili informácie až o 160-tisíc verejných zákazkách, v roku 2022 ich počet predstavoval len 82-tisíc. Zákon podľa neho v istých prípadoch umožňuje vereným obstarávateľom, aby tieto zákazky nezverejňovali, čím verejnosť stráca prehľad o tom, kto je dodávateľom pri menších zákazkách. „Je dôležité, aby sme si uvedomili, že verejný obstarávateľ nenakupuje z vlastných peňazí, ale z peňazí nás všetkých. Pri verejnom obstarávaní preto treba myslieť najmä na to, či sú verejné peniaze investované efektívne a transparentne. Vie sa k verejnej zákazke dostať aj bežný podnikateľ alebo iba spriaznená firma danej inštitúcie? Čím je zákazka transparentnejšia, tým viac bodov pri našom hodnotení získava,“ uzatvára Matúš Džuppa.
Kontakt pre médiá:
V prípade ďalších otázok kontaktujte Matúša Džuppu, e-mail: matus.dzuppa@transparex.sk, mobil: +421 904 28 18 18
TRANSPAREX.
Informačný systém TRANSPAREX. je webový portál s unikátnymi dátami so zameraním na oblasť verejného obstarávania. Jeho cieľom je zvýšiť transparentnosť vo verejnom obstarávaní a obchodných vzťahoch a dosiahnuť, aby sa na Slovensku súťažilo čistejšie. Otvorenými dátami zároveň podporuje hospodársku súťaž pre lepšie podnikateľské prostredie na Slovensku a pomáha obstarávateľom získavať kvalitných dodávateľov. Ide o jedinečnú databázu, ktorá kombinuje informácie zo všetkých verejne dostupných zdrojov o firmách a organizáciách a ktorú analytici pravidelne aktualizujú. Portál obsahuje ekonomické a právne informácie o právnických osobách a možnosť overovania konfliktu záujmov, majetkových a personálnych prepojení.